Odmiana nazwisk na zaproszeniach – poznaj proste zasady i sprawdź jak uniknąć gafy

Odmiana nazwisk na zaproszeniach nie musi być drogą przez mękę. Chcesz szybko wypisać zaproszenia i uniknąć gafy? Zastanawiasz się, czy wszystkie nazwiska należy odmieniać? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wypisywanie zaproszeń pójdzie ci szybko i sprawnie.

Czy należy odmieniać imię i nazwisko?

Wypisujesz zaproszenie? Gubisz się we wszystkich zasadach? Nie jesteś pewna, jaka odmiana nazwisk na zaproszeniach jest poprawna? Na zaproszeniu wypisujesz imię i nazwisko gościa. Co zrobić? Odmieniać tylko imię, tylko nazwisko, a może odmieniać zarówno imię, jak i nazwisko? Wątpliwości jest wiele. Język polski ze swoją odmianą potrafi przysporzyć wiele kłopotów, a goście mogą poczuć się urażeni, jeśli ich imię i nazwisko zostanie napisane na zaproszeniu nieprawidłowo. Zdecydowałaś się na zapis imiona i nazwiska.

Na szczęście w tym przypadku musisz zapamiętać tylko jedną prostą zasadę, musisz odmienić zarówno imię i nazwisko. Prawidłowo wypełnione zaproszenie powinno brzmieć tak: Serdecznie zapraszam sz.p. Janinę Kowalską i Jana Kowalskiego lub Janinę i Jana Kowalskich.

Jak odmieniać nazwiska żeńskie?

Zastanawiasz się, jaka jest prawidłowa odmiana nazwisk żeńskich na zaproszeniach? Ogólna zasada brzmi tak, że zawsze, kiedy istnieje możliwość odmiany należy nazwisko odmienić. Istnieje jeden wyjątek. Nazwisko damskie kończy się spółgłoską. Nigdy go nie odmieniaj. Zapraszasz Katarzynę Ryniewicz? Nazwisko pozostaje w niezmienionej formie, odmieniasz tylko imię. Pamiętaj, że odmieniasz każde nazwisko zakończone na samogłoskę. W języku polskim jest kilka końcówek, które zawsze wymuszają odmianę nazwiska żeńskiego, oto one:

-a (Bonda, Bondę, Bondzie);

-ska (Kowalska, Kowalskiej, Kowalską);

-cka (Gacka, Gackiej, Gacką);

-dzka (Domaradzka, Domaradzkiej, Domaradzką);

-ewa (Cholewa, Cholewie, Cholewy);

-owa (Goździkowa, Goździkowej, Goździkową);

-ówna (Makuszówna, Makuszównej, Makuszówną);

-anka (Krajanka, Krajanką, Krajance).

Jak odmieniać nazwiska męskie?

Zastanawiasz się, czy odmiana na zaproszeniach nazwisk męskich jest skomplikowana? Chcesz prawidłowo zapisać nazwisko mężczyzny? Musisz przyswoić kilka zasad z tym związanych. Nazwiska męskie, tak jak nazwiska żeńskie należy odmieniać, jeżeli jest taka możliwość. Tutaj również obowiązuje zasada, żeby odmieniać nazwiska zakończone na samogłoskę. Odmianę nazwisk mężczyzn wymuszają także następujące końcówki:

-a (Putka, Putkę, Putce);

-ski (Lisowski, Lisowskiego, Lisowskiemu);

-cki (Nawrocki, Nawrockiego, Nawrockiemu);

-dzki (Gromadzki, Gromadzkiego, Gromadzkiemu);

-ewa (Szprewa, Szprewy, Szprewą);

-owy (Borowy, Borowego, Borowemu).

Jak odmieniać nazwisko dwuczłonowe?

Zastanawiasz się, jaka powinno brzmieć nazwisko dwuczłonowe na zaproszeniu? Jaka jest prawidłowa odmiana nazwisk na zaproszeniach? Po pierwsze musisz podać obydwa imiona i nazwiska (np. Zapraszam sz.p. Joannę Grzybowską-Kowalską i Jana Kowalskiego), musisz także jak widać w wyżej wymienionym przykładzie oba nazwiska odmienić. Odmieniając nazwiska dwuczłonowe stosuj się do opisanych wyżej zasad, które dotyczą nazwisk żeńskich i męskich.

Kogo pierwszego wymienić na zaproszeniu, kobietę, czy mężczyznę?

Co jeszcze powinnaś wiedzieć wypisując zaproszenia? Kiedy masz wypisać kobietę i mężczyznę, zawsze zacznij od imienia i nazwiska żeńskiego dopiero później dopisz męskie. Tego wymagają zasady savoir-viver’u. Chcesz zaprosić koleżankę, która nie jest w związku małżeńskim? Zapytaj ją, czy woli, żeby na zaproszeniu napisać osoba towarzysząca, czy wymienić imię i nazwisko jej partnera.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl